צרור עצות לכבוד החופש הגדול


צרור עצות לכבוד החופש הגדול 

 

חופשת הקיץ כבר בפתח ועמה גם שינוי שגרה. במחלקה לשירותים חברתיים במועצה המקומית קרית טבעון מציעים לכם ההורים,  צרור עצות יעילות, מתוך תפישה הרואה בחופשה הזדמנות לחיזוק הקשר והתקשורת של ההורים עם ילדיהם ושעת כושר ליצירת מצע משפחתי קשוב, רואה ומכבד את כל חבריו.  

לעיתים, הורים יכולים למצוא עצמם מתקשים בהתאמת עצמם לסדר יומם, עיסוקיהם, צרכיהם ורצונותיהם של הילדים והכלתם. לפניכם כמה דגשים שעשויים לעזור לצלוח בשלום את חופשת הקיץ ואף לקרב ולחבר. הדגשים הללו נכונים לכל גיל. 

 

                                l            שימרו על פתיחות מבנית של היום וכן מחשבתית – בימים בהם לא קבעתם תכניות מראש, השאירו את היום כמה שיותר פתוח לקימה, אכילה, משחק, מנוחה, מפגש חברתי וכד'... באופן דינמי וגמיש בהתאם לצרכים ולזמן המתאים לכל אחד מהנוכחים בבית (בין אם זה הילדים ובין אם זה אתם- ההורים).
אפשרו לילדיכם ליזום, לצקת תוכן ולנתב את יומם כאוות נפשם, כל אחד בהתאם לענייניו ורצונותיו. הביעו מעורבות רק כאשר הם נזקקים לכך ומבקשים את עזרתכם. לדוגמא: קושי של ילד/ ילדים "למצוא עצמם" במרחב ולהעסיק עצמם, חיכוכים וקונפליקטים בין הילדים או של ילד אחד בינו לבין עצמו (למשל מתקשה לבחור בין עיסוקים או בין צרכים אישיים שלו כמו רעב/ עייפות למשחק, בין צורך בפרטיות לחברותיות ו/או קבוצתיות...) וכו'.
אפשרו גם לעצמכם זמן יותר נינוח וזורם של שהייה ועשייה בבית עבור עצמכם, בפרט כאשר ילדיכם בעיסוקיהם ואינם זקוקים לתיווכם ומעורבותכם.

 

                                l            עזרו לילדיכם להתמקד במרחב הפתוח כאשר נראה כי ילדיכם לא "מוצא את עצמו”, עזרו לו לבחור מבין האפשרויות ולהתרכז בה. שאלו אותו: "מה מעניין אותך לעשות כרגע?" הסבו את תשומת ליבו כאשר נראה שהוא "קופץ" מדבר לדבר ומעיסוק לעיסוק ו/או מפזר יחד כמה משחקים וחפצים בחוסר החלטיות. דאז, בקשו ממנו לסדר את המרחב, לבחור דבר אחד, להתמיד ולהתרכז בו ולכשממצה, להחזיר למקום ולעבור לדבר הבא.
הבחירה האישית, מתוך משיכה ועניין, היא חשובה ביותר ליכולת היצירתית של הילד, לסינון המיותר ודבקות בעיקר וללקיחת אחריות אישית, בפרט, עבור ילדים המורגלים לסדר יום מובנה ומוכתב או שמוצפים בקלות מריבוי גירויים ואפשרויות.   


 

                                l            שלבו צרכים נפרדים – כאמור, בימים בהם סדר היום לא מוגדר וברגעים של חוסר שקט ובהירות, עצרו ובדקו מה כל אחד מבקש וצריך ברגע נתון(כולל אתם..!): יחד או לחוד? בבית או מחוצה לו? פעילות שקטה ורגועה או אקטיבית ואתגרית?...חשבו יחד באופן יצירתי ובהכרה של כולם בהתחשבות באחרים ובגמישות, על דרך לאפשר לכל אחד לבוא על סיפוקו בנפרד או יחדיו.
יזמו ביחד כמשפחה רעיונות, עיסוקים ובילויים משותפים שיתנו מקום לכל אחד ואחת.
קחו בחשבון ושלבו ביחד עשייה סביב צרכי הבית כמו: בישול, אפייה, סדר, ניקיון, גינון...שלרוב נתפסות כמשימות ויכולות להיות פעילות והנאה משותפת!

 

                                l            תווכו וגשרו קונפליקטים אישיים ובינאישיים – הקפידו שלא להיות שופטים ובוררים אלא מגשרים המשקפים את הקונפליקט בין הצרכים ומאפשרים לילדים למצוא פתרון ודרך, יחד אתכם ובנוכחותכם, הרואה, כוללת ומתחשבת בכלל הצרכים של כולם. לא תאמינו עד כמה ילדים אינטליגנטיים רגשית ומסוגלים לכך! אם רק מאפשרים ותומכים...

 

                                l            ומה עם גבולות? – גבולות הינם חוקים, סדרים וכללים הקבועים וידועים לחברי המשפחה ולילדים. בדרך כלל אין התנהגות הילד מכוונת לפריצת גבולות, חוסר כבוד וכמובן שלא לפגיעה, אלא לרוב הוא מוצף/ מבולבל/ מתוסכל/ חסר שקט ומתקשה להכיל רגשות ותחושות אלו לבד והדבר מתבטא בהתנהגותו. לכן, הימנעו מהתעכבות על אופן התנהגותו ואמירת “לא”/ “אסור”, אלא בראש ובראשונה, הקפידו להבין ולהתחבר לצורך ולמצבו הרגשי באותו רגע, קבלו ושקפו אותו לילד ועזרו לו לראות מה הוא צריך ומבקש ונכון לו כרגע. אמירת “לא” ושפיטת ההתנהגות, מייצרים התנגדות ומאבק כוחות ואינם מטפלים בבעיה עצמה.
באופן כללי, מומלץ לחשוב חיובי ובמקום לחשוב ולומר "לא" ו"אי אפשר", לחשוב ולראות שאפשרי, עבורנו ועבור ילדינו. אפשרויות תמיד קיימות, אם שומרים על פתיחות ויצירתיות. 

 

בברכת קיץ פורה, שלו ומוצלח. אנו מזמינים אתכם ההורים לפנות, להיעזר ולהתייעץ עם צוות המרכז לטיפול בילד ובמשפחה ברשות המקומית. ניתן לפנות לטל אלפנדרי -  מנהלת המרכז 04-9539251.