משפרים ללא הפסקה: התייעלות אנרגטית


משפרים ללא הפסקה: התייעלות אנרגטית  

שיעור החיסכון המוערך הוא מעל 30% מעלות הוצאות החשמל בשנה ובנוסף המועצה תחסוך עשרות אלפי שקלים בעלויות תחזוקת התאורה 


המועצה המקומית קרית טבעון זכתה בשבוע שעבר בקול קורא אשר במסגרתו תבוצע ביישוב התייעלות אנרגטית בתאורת הרחובות. לטובת הפרויקט קיבלה הרשות סך של 300 אלף ₪ ממשרד התשתיות והאנרגיה. 

בשל העלויות הגבוהות בצריכת החשמל של תאורת הרחובות ביישוב וכן בשל עלויות נלוות אחרות כמו שכירת מנוף לצורף החלפת הנורה ועוד,  החלו ברשות המקומית לבחון חלופות.  התאורה הקיימת היא תאורת נל"ג  אשר הינה בזבזנית חשמל ולה אורך חיים קצר בהשוואה  לטכנולוגיית תאורת LED. תאורת  LED היא חסכונית בצריכת החשמל  (כ 60 אחוז מצריכת נורת נל"ג), מספקת אור איכותי יותר ועלויות האחזקה שלה נמוכות משמעותית: שעות הארה של תאורת רחוב LED היא מעל 50,000 שעות - שווה ערך ל- 5000 לילות! (כ- 13 שנים). יותר מכך, אחרי 50,000 שעות הארה הנורה לא נשרפת אלא מתחילה להאיר פחות חזק מהעוצמה הרגילה שלה. 

בהתאם לנתונים הללו, יצא משרד התשתיות והאנרגיה בקול קורא ולאחרונה התבשרנו כי המשרד קיבל את תכנית המועצה לביצוע הפרויקט, אימץ את שלבי התכנית ואישר תמיכה של 300 אלף ₪. 

עלות החלפת התאורה ביישוב עומדת על כ 4 מיליון ₪, בכוונת המועצה לבצע את ההחלפה בשלבים ובמהלך שנתיים לפחות. 

לדברי מנהל התפעול במועצה מדובר בפרויקט ייחודי לכן הוא כאמור יבוצע בשלבים. בכל שלב תבחן המועצה את כדאיות הפרויקט והמשכו. בשלב ראשון, שכבר החל, מבצעת המועצה סקר תשתיות לכל 2500 עמודי התאורה ביישוב וכן לתשתית החשמל.  

"בהתאם לנתוני הסקר" אמר, "תבחר המועצה מרכזיה אחת לביצוע הפרויקט, המרכזייה תפעל מספר חודשים בטכנולוגיה החדשה, בזמן זה תבחן התאורה, יבחן החיסכון מחשמל והתאמתו להצהרות היצרן. בשנת 2014 הוצאות החשמל עבור תאורת הרחובות הסתכמה בכ- 1.2 מיליון ₪, הערכה היא כי מדובר בחיסכון של 30% ויותר מעלות הוצאת החשמל בשנה ובנוסף המועצה תחסוך עשרות אלפי שקלים בעלויות תחזוקת התאורה".