טיילת המסילה קורמת עור וגידים


טיילת המסילה קורמת עור וגידים 

שלושה ק"מ של הליכה או רכיבה נינוחה בין פינות חמד ואתרים היסטוריים לאורך מסילת הרכבת הישנה, יעמדו לרשותכם בעוד כשישה חודשים 

 

מי שהבחין בעבודות הקדחתניות המבוצעות בחודשים האחרונים לאורך מסילת רכבת העמק ההיסטורית וסבר כי הן קשורות בהפעלה המחודשת של הקו, הרי שלא בכך מדובר.
רכבת העמק (הרכבת החיג'אזית) פעלה בין השנים: 1903 ועד 1952 ונסעה בסמוך לאלרואי וקרית חרושת בדרכה מבית-שאן ואליה.  משפסק השימוש בקו, נותרה המסילה מיותמת ומוזנחת וחלקים רבים שלה כוסו באדמה ובצמחיית בר. 
בשנת 2006 אושרה תכנית להקמתה של רכבת העמק החדשה, מערבית לכביש 70 ורצועת הרכבת הננטשת, יועדה לשטח ציבורי הכולל שימור מרכיבי המסילה (מעבירי מים, תחנות ומסילה).
המועצה המקומית קרית טבעון, לקחה על עצמה לתכנן ולבצע טיילת לאורך רצועת הרכבת ההיסטורית, במימון של רכבת ישראל ונתיבי ישראל. אחרי הליך תכנוני, שכלל שיתוף ציבור, נבחר קבלן מבצע והחלו העבודות, כאשר במקביל לביצוע הטיילת מבוצעות עבודות להטמנת קווי ביוב חדשים לטבעון וקווי קולחין ומי שתיה של חברת "מקורות".
בימים אלו ניתן כבר לראות ולהלך בחלקים ניכרים מתוואי השבילים שנסללו לאורך המסילה שנחשפה ונוקתה. בסיום העבודות, הצפוי בתוך כמחצית השנה, תכלול הטיילת מסלול אופניים ממערב למסילה ומסלול הליכה  

ממזרחה,  באורך של כ- 3 ק"מ כל אחד. לאורך השבילים תהיינה רחבות ישיבה ואזורי התחברות לנקודות עניין קיימות (אשר גם הן ישודרגו): פארק הקטר בקרית חרושת,  תחנת וגן רכבת העמק באלרואי  ומעיין אלרואי.
תקציב הביצוע של הטיילת הוא כ- 5 מיליון ₪ ובמסגרת העבודות יוצב לאורכה גם שילוט עם סקירה היסטורית וישומרו מבני תשתית היסטוריים.
נחום לוי, מראשי עמותת רכבת העמק והמעיין באלרואי מברך על הקמת הטיילת ואומר: "הטיילת תנציח את שימורן של המסילה והתחנה ותהווה תרומה אדירה לנוף ולרווחת המטיילים במקום".  יחד עם זאת, קורא לוי לנהגי טרקטורים ואופנועים, להימנע מנהיגה פרועה על השבילים ומקווה שינקטו אמצעים מתאימים למנוע זאת.  

כיתוב לתמונה:  ניתן כבר להלך בחלקים ניכרים של הטיילת.